קליטת כלב חדש בבית

בתקופה הראשונה (לפחות מספר שבועות) הכלב מתאקלם ומאמץ לעצמו את המשפחה והמקום. במיוחד בתקופה זו יש לשמור עליו, לא לאפשר לו לצאת ו/או להסתובב חופשי. עד שלא תחושו שהוא נקלט במשפחה ונענה לקריאות שלכם, שמרו עליו היטב.

 

אפשרו לכלב להכיר את הבית ואת סביבתו הקרובה (החצר). טיולים יהיו בסמוך לבית. את הטיולים הרחוקים יותר השאירו להמשך - לתקופה שהכלב יכיר היטב את הבית ואת האזור שסביבו.

 

אוכל: פעמיים ביום בשעות קבועות. להניח בקערית כמות סבירה לפי גודל הכלב. להזמין אותו לאכול ולהמתין בהתחלה עד שעה. גם אם לא אכל - להרים את הצלחת ולהחזיר את האוכל למיכל. כנ"ל בערב. לאט לאט ילמד שזהו זמן האוכל. גם פעולת המעיים תהיה סדירה, בזמנים קבועים יותר.

 

מים: חשוב שיהיו כל הזמן מים טריים בסביבת הכלב. אם הכלב שוהה גם בבית וגם בחוץ אפשר להשאיר לו בשני המקומות. בחוץ להשאיר במקום מוצל.

 

חינוך בסיסי: החינוך מבוסס על שיטת עידוד ולא ענישה. אם הכלב עושה צרכים (או מתחיל לעשותם) בנוכחותכם, מיד אמרו לו "לא" ולהוציאו החוצה. אם עשה בחוץ, תמיד לשבח אותו במילה/משפט קבוע ("יופי", "כלב טוב" וכדומה). אפשר לתת לו אז חטיף קטן שתחזיקו אתכם. כנ"ל לגבי כל מעשה: אם הכלב עושה דבר מה שאינו רצוי לכם מול עיניכם (פוגע בחפץ, עולה על רהיט וכו') מיד ובמקום להגיד לו "לא" ולתקן (לקחת את החפץ, להוריד מהרהיט, וכו'). אם הכלב עשה צרכים או גרם לנזק אך לא ברגע זה ולא מול עיניכם - אין לומר לו דבר! לא לנזוף, לא להסביר. הכלב אינו מסוגל לקשר בין נזיפה לבין מעשה שעשה קודם. הוא יכול להבין רק אם ההוראה ניתנת בזמן אמת. אם הכלב קופץ על אדם ואינכם מסכימים לקפיצות, שוב, לומר לו "לא" ולהורידוץ אם בהמשך הכלב מקבל את פני הבאים בשמחה אבל ללא קפיצות, שבחו אותו במילה טובה.

 

אם תתמידו בהוראות בסיסיות אלו, תוכלו לצמצם ואח"כ למנוע צרכים בבית, נזקים והתנהגות שאינה מקובלת עליכם.

 

הכלב בחוץ: אם בתקופה ראשונה אינכם מוכנים להשאיר את הכלב בבית בזמן העדרכם, דאגו שהשארתו בחוץ לא תהיה לשעות לרבות. כמו כן דאגו לו למים טריים, הגנה משמש ומחום. מיד כאשר מישהו מבני הבית חוזר, ייכנס גם הכלב הביתה.

השארתו לזמן ממושך לבד יכולה להתפרש אצל הכלב כנטישה, במיוחד בתקופה הראשונה כשאינו מכיר את המשפחה, הבית וההרגלים.

 

שמירה על הכלב:

ח ש ו ב ! !

לשמור שהכלב לא יצא למקום שממנו יוכל לברוח (דלת פתוחה, חצר פרוצה). בתקופה הראשונה הכלב זוכר את ביתו הקבוע עד עתה ואז ינסה לחזור אליו. מאחר ועדיין אינו מחובר למשפחה ולבית החדשים, גם לא ידע לחזור. בריחה כזו עלולה להסתיים רע מאד לכל הצדדים. אם אין לכם חצר סגורה היטב, מומלץ מ א ד להתקין או להשלים סגירה. לוודא שלא פותחים את הדלת בדרך שיוכל לברוח דרכה. יש ללכת עם רצועה כ ל הזמן ולהחזיק את הרצועה היטבץ יש ללמד את הילדים להחזיק את הרצועה נכון, לשמור מדלתות פתוחות וכדומה.

 

רישום הכלבתוך כחודש מיום האימוץ, פנו בבקשה לוטרינר הרשותי כדי להעביר את רישום הבעלות של הכלב על שמכם. הרישום יתבצע ע"י הצגת טופס האימוץ.

 

טיפול רפואי: מסרו לוטרינר שלכם את הפנקס הרפואי שקבלתם על מנת שידע מהם מועדי החיסונים השנתיים של הכלב וינהל עבורו הלאה את החיסונים וכו'.

 

שאלות ופניות: תוכלו לפנות בכל שאלה או בעיה ולהתייעץ עם מוסר האימוץ. במקום להתלבט ולדאוג, אנחנו ממליצים לכם להרים טלפון או לשלוח הודעת ווטסאפ וננסה לעזור ככל שנוכל. תוכלו להתייעץ בכל שלב, גם בעתיד ברחוק, לפי הצורך.

 

עזרה לעמותה

נודה לכם אם תוכלו לעקוב אחרינו ברשתות החברתיות:

בפייסבוק: "עמותת כלבלאב - אימוץ כלבים בצפון"

באינסטגרם: עמותת כלבלאב @klavlove.dogs.shelter

 

הגדלת החשיפה של העמותה ברשתות החברתיות תגדיל את הסיכויים שלנו להגיע ליותר אנשים שמתעניינים באימוץ, מעוניינים להתנדב או מוכנים לעז\ור בתרומות.

למרבה הצער אנחנו זקוקים לתרומות מאד מאד לאור קשיים כספיים. העמותה שלנו אינה נתמכת ע"י מקורות מימון חיצוניים ואנשיה כולם מתנדבים.

 

נשמח מאד אם תעבירו את בקשתינו לחברים שלכם. זה מציל חיים!

 

כל עזרה תסייע לנו מאד.

 

תודה מצוות האימוץ של עמותת כלבלאב.